Ramazan-ı Şerif’te hangi yardımları yapabilirim?

 

İftar Yemeği

Salgın tüm dünyada etkisini sürdürürken rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan-ı Şerif için tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Bu ramazanda 30TL ile bir kardeşimize iftar yemeği ikram edebilirsiniz. Salgından dolayı sofralarda bir araya gelemesek de iftarınızı ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşabilirsiniz. 

 

Bir Ailenin 30 Günlük İftarı

Kardeşliğin, paylaşmanın doruğa çıktığı bu ayda uzak coğrafyalarda kurulacak iftar sofralarına Ramazan’ın bereketini taşıyoruz. Afrika'da  yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerin Ramazan ayı boyunca (otuz gün) iftar sofralarını (1000 TL) ile siz kurabilirsiniz.

 

Kumanya (Gıda Paketi)

Ramazan ayının özündeki yardımlaşma kültürüyle yola çıkarak dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimize iftar kumanyaları götürüyoruz! Yardımlarınızla ülkemiz ve dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine sahur ve iftarları için kumanyalar ulaştırıyoruz! Kumanyalar, bölgenin ihtiyaç durumuna göre belirlenen temel gıda maddelerinden oluşuyor.

 

Zekât ve Sadaka Yardımları

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını, zor durumda olan ailelerin yükünü daha da arttırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da zekât yardımlarınızı dünyanın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz! Zekât yardımlarınızla zor durumda olan aileler borçlarını ödüyor, giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor. Yardımlarınız, onların dertlerine derman oluyor. Siz de bu rahmet ayında bir kardeşimizin yüreğine umut olabilirsiniz.

 

Fitre ve Fidye Yardımları

Rahmet ve mağfiret ayı, zekât, fitre, infak ve sadaka gibi ibadetlerimizi hatırlamak, yaşatmak ve geçekleştirmek için hayırlı bir vesiledir.

Peygamber Efendimiz (sav), içinde bulunduğumuz rahmet ayının faziletlerine erişme konusunda fitrenin önemli bir yeri olduğunu şöyle buyurmuştur: “Her kim Ramazan’ı oruçlu geçirir, gusül alarak namazgâha erkenden gider ve onu sadaka (fitre) ile sona erdirirse (bayram namazından) bağışlanmış olarak döner.”

Fidye, dinî bir terim olarak, oruç ibadetinin eda edilememesi sebebiyle veya hac ibadetinin edası sırasında işlenen birtakım kusurların giderilmesi için ödenen maddi bedeli ifade eder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder” buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder. Bir fidye, bir kişiyi bir gün doyuracak yiyecek miktarı veya bunun ücretidir. Bu da “sadaka-i fıtır” ile aynı miktarı  ifade eder. Bu, fidyenin asgari ölçüsüdür. İmkânı olanların daha fazla vermesi daha iyidir.

 

Yetimlere Bayramlık

Birçoğumuz çocukluğunda bayram sabahlarını özlemle beklemiştir. Ertesi gün giyeceği bayramlık hayali ile geceden uykusuz kaldığımız zamanlar da olmuştur. Peki ya yeni bir bayramlığı olmadan uyanılan bayram sabahlarını nerede tutalım? Çocukluğumuzda tattığımız bu heyecanı yetim kardeşlerimizle tekrar yaşamaya ne dersiniz?  Bugüne kadar binlerce yetimi yeni elbiselerle sevindirdiniz. Bu Ramazan da bir çift gözün tebessümüne vesile olabilirsiniz.

BAĞIŞ YAP

  • İzlenme :43